Consiliere psihologică

Oferta educațională

Prof. psiholog: Crăete Cristina

Fii  isteţ  şi  profită că ai lângă tine un profesor psiholog
Beneficiază de şansa oferită!

PROGRAM DE LUCRU

LUNI       11-15
MARŢI       12-14
MIERCURI   08-13
JOI       08-13
VINERI
:
 Zi metodică

Cabinetul de consiliere și asistență psihopedagogică este locul de care ai nevoie  pentru că:

• eşti o persoană aflată în plină dezvoltare;

• cauţi  modele şi scopuri în viaţă;

• îţi clădeşti propriile valori şi principii de viaţă;

• îţi descoperi propria identitate şi personalitate;

• ai nevoie de sprijin, încurajare, ajutor şi comunicare pentru a putea face faţă cu succes noilor provocări ale vieţii.

Când este bine să consulţi un profesor consilier?

• când te simţi trist, neînţeles, slăbit de energie, decepţionat;

• ai probleme de comunicare cu familia, profesorii;

• doreşti să te cunoşti mai bine;

şi când există alte cauze decât cele menţionate mai sus.

Ce şanse îţi oferă cabinetul de consiliere?

• de a te cunoaşte şi de a te înţelege  mai bine pe tine însuţi;

• de a te accepta şi ai accepta pe ceilalţi aşa cum sunt;

• de a fi creativ, spontan, autentic în relaţiile cu ceilalţi;

• de a-ţi schimba atitudinile şi comportamentele care au efecte negative asupra propriei persoane şi asupra celorlalţi;

• de a avea mai multă încredere în forţe proprii;

• de a identifica strategii de învăţare eficientă;

• de a controla stresul, depăşind situaţiile frustrante;

CAMPANIE ANTIFUMAT LA  ŞCOALA GIMNAZIALĂ
"SFÂNTUL NICOLAE"

În perioada 7 – 30 mai 2013, Şcoala Gimnazială “Sfântul Nicolae” va desfăşura campania antifumat “Mai puţin tutun, mai multă viaţă!” sub sloganul “O ţigară fumată, o viaţă  schimbată!”, având scopul de a sensibiliza şi conştientiza elevii cu privire la efectele dăunătoare ale consumului de tutun.

Campania antifumat “Mai puţin tutun, mai multă viaţă” a fost lansată în 7 mai 2013 de Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Gorj în parteneriat cu Consiliul Judeţean Gorj, Inspectoratul Şcolar Judeţean Gorj, Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Gorj, Direcţia de Sănătate Publică Gorj, Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Gorj şi Asociaţia pentru Sănătate, Educaţie şi Familie – Filiala Oltenia. Activităţile se vor desfăşura în şcolile şi liceele din judeţul Gorj şi marchează ZIUA MONDIALĂ FĂRĂ TUTUN, celebrată în fiecare an pe data de 31 mai.
La nivelul Şcolii Gimnaziale “Sfântul Nicolae” campania este coordonată de către prof. psiholog Crăete Cristina şi prof. Dragomir Nicuţa. Cadre didactice implicate în campanie, care desfăşoară activităţi în această perioadă şi ajută la promovarea campaniei, sunt Geică Steluţa, Ciochină Liliana, Morie Anamaria, Lumezeanu Simona, Petcu Adriana, Gridan Laurenţiu, Ţiu Minodora, Huică Mihaela, Şurcă Adriana.
La această campanie participă 367 de elevi din clasele V-VIII (14 clase). Am căutat să implicăm mai ales elevii fumători. De asemenea, participă voluntar părinţi de la clasele VIII B, VIII C, VI C, VI D, VII C, V A, V C. Campania îşi propune să-i conştientizeze pe elevi şi pe părinţii lor de efectele negative pe care le are consumul de tutun. Pentru elevii aflaţi la această vârstă orice element nou reprezintă o tentaţie, în faţa acesteia mulţi nu reuşesc să se abţină. Anturajul are un rol important în determinarea individului să facă acest lucru.

Activităţile desfăşurate constau în realizarea de:
afişe, postere, desene sugestive
mesaje sugestive în vers, mesaje în lima engleză şi în limba franceză
o scenete compusă de elevi
imn antifumat compus şi interpretat de elevi
un reportaj care săprezinte viziunea şcolii despre tema campaniei
expoziţia lucrărilor realizate de către elevi în curtea şcolii
un site pe care vor fi postate imagini şi înregistrări video din timpul campaniei.
             Prof psiholog Crăete Cristina