DELF

Oferta educațională

De ce să-ţi doreşti să obţii o diplomă DELF ?

Motivații practice şi strategice:
  • Este un examen internaţional recunoscut în 146 de ţări. Este recunoscut atât ca diplomă (din punct de vedere administrativ), cât şi

ca certificare ce atestă capacitatea de comunicare (înțelegere, exprimare scrisă, exprimare orală, deci aspecte practice centrate pe                                    eficacitate).
   • Nivelele B1 şi B2 îi scutesc pe elevi de proba de competente lingvistice, la limba franceză, pentru examenul de bacalaureat
   • Cei ce obțin nivelul B2 nu mai sunt nevoiţi să susţină test de limbă la admiterea în sistemul universitar francez.
  • Nivelul B2 îi scutește pe absolvenții secțiilor bilingve francofone de proba specifică de limba franceză  în cadrul examenului de                     bacalaureat ( este cazul a 29 de instituții şcolare). Elevul ,,împușcă doi iepuri dintr-o lovitură”.
    • Este necesar să se abordeze  cu elevii şi cu părinții diferitele aspecte ale învăţării limbilor străine, nu doar în funcție de obiectivele

pe termen scurt, ca de exemplu : examenul de bacalaureat, admiterea la facultate, etc., dar și perspectivele pe termen  lung şi

anume competitivitatea pe piața muncii. Suntem mai performanţi dacă vorbim mai multe limbi străine și dacă dispunem de o        diplomă recunoscută pe plan internaţional.

Vă invit să lecturați următorul material, pentru a vă convinge de utilitatea DELF. Click aici.
   De asemenea, merită a fi vizualizată LISTA ELEVILOR ADMIȘI de la Școala Gimnazială ”Sf. Nicolae” Tg.-Jiu

Aducem in atentia dumneavoastra datele noilor prezentari prin Zoom a examenelor DELF pentru elevi.

Astfel, acestea se vor desfasura sub forma unor ateliere care vor avea loc in perioada 20-27 ianuarie, conform calendarului
            de mai jos:

Nivelul A1/A2 (incepatori), 27 ianuarie, 17:00-18:00
           Nivelul B1 (intermediar prag), 20 ianuarie, 16:30-17:30
           Nivelul B2 (intermediar independent), 21 ianuarie, 16:30-17:30
           Precizam ca atelierele pot fi utile atat elevilor, parintilor, cat si profesorilor.

In cazul in care aceste activitati prezinta interes pentru dumneavoastra sau pentru elevii pe care ii pregatiti,
           va/ii invitam sa completati/completeze formularul de inscriere disponibil la adresa  https://forms.gle/Y2vSdWERoARCLLEw9
           - pentru a putea primi link-ul de acces prin ZOOM !

Pentru a avea o imagine asupra numarului de participanti, va rugam sa completati acest formular individual si o singura data.

Va multumim !
          Cu consideratie,