ON MY WAY TO EUROPE!

Proiecte și parteneriate

Concursul de colinde din data de 7 decembrie 2019 este activitatea principală din cadrul proiectului interjudețean ON MY WAY TO EUROPE!
Proiectul este la a IV-a ediție și este organizat de Școala Gimnazială Sfântul Nicolae, Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă și Colegiul Tehnic Ion Mincu în colaborare cu ISJ Gorj, Teatrul Dramatic Elvira Godeanu, Școala Gimnazială Mateești Vâlcea, Școala Gimnazială Carol I Curtea de Argeș. Unitatea noastră a inițiat proiectul, fiind depuse documentele la ISJ pentru a fi inclus în CAERI 2020.
Loc de desfășurare: Teatrul Dramatic Elvira Godeanu
Scopul proiectului:  valorificarea maximă a potențialului propriu al elevilor prin implicarea în activități practice, promovarea valorilor culturale ale României și ale țărilor membre ale Uniunii Europene.
Participanți : 187 de elevi și 33 de cadre didactice. Printre echipajele participante : Școala Gimnazială
"Sfântul Nicolae", Școala Primară Brădiceni,  Școala Gimnazială Constantin Săvoiu, Școala Gimnazială "Alexandru Ștefulescu", Școala Gimnazială "Ecaterina Teodoroiu", Școala Gimnazială Nr. 1 Peștișani, Școala Gimnazială Cornelius Radu Rădinești,  Colegiul Național Spiru Haret, Colegiul Național "Tudor Vladimirescu", Liceul Tehnologic "Constantin Brâncuși" Peștișani, Liceul Teologic, Colegiul Tehnic "Ion Mincu", Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă.
În sală au fost prezenți peste 50 de părinți.
Prezentarea programului a fost asigurată de elevele
Școlii Gimnaziale "Sfântul Nicolae"  Daria Nițică, vicepreședinta Consiliului Școlar al Elevilor și Mischiu Ana Maria, președinta Consiliului Școlar al Elevilor.
În pauza de jurizare Ansamblul Ionile Cercel și formația de dansuri Cercelușii din Rădinești , județul Gorj, au susținut un program artistic cuprinzând cântece patriotice și o suită de dansuri populare românești. La finalul concursului a fost intonat imnul României  de către toți cei prezenți în sală- elevi, părinți, profesori- după care toți participanții au jucat Perinița pe scena Teatrului Dramatic Elvira Godeanu la invitația ansamblului.