Parteneriate LLP Comenius

Proiecte și parteneriate > Parteneriate internaționale

Prin intermediul acestui proiect au fost promovate dezvoltarea la elevi interesului pentru lectură  şi formarea unor atitudini sociale pozitive faţă de copiii dezavantajaţi  din şcolile partenere.
S-au realizat schimburi de experiență în domeniul educativ pe tema proiectului și la nivel intercultural.
Școlile participante au fost din: România, Polonia, Turcia, Germania și Italia.
Puteți accesa pagina web a parteneriatului cu un click pe titlul acestuia de mai sus.

Coordonator parteneriat,
profesor pentru învățământul primar,
Șurcă Adriana

Nou!
La competiția națională ”Made for Europe” a produselor finale ale Parteneriatelor Multilaterale Comenius finalizate în anul 2012, desfășurată la Iași, în intervalul 5-8 aprilie 2013, elevul Octavian-Teodor Voicencu din clasa a VIII-a A a obținut mențiune, pentru prezentarea pachetului de produse finale ale proiectului Comenius ”Living, Reading, Growing”. Felicitări!

BOTW a fost un parteneriat destinat copiilor cu dificultăți de integrare în colectiv. In acest proiect au fost implicate mai multe scoli din Europa.  Tarile participante la acest parteneriat au fost urmatoarele: Romania, Franta,  Italia, Polonia, Bulgaria, Spania.

Coordonator proiect,
profesor pentru învățământul primar,